Dlaczego autonomia?


Mieszkańcy naszego kraju mają raczej mgliste pojęcie o pojęciu „autonomii”. Część kojarzy je tylko z rozróbami w Gazie i na zachodnim brzegu Jordanu. Niektórzy zaś trwożliwi Polacy, naczytawszy się wynaturzeń pseudoprawicowych publicystów w Gazecie Polskiej i wpolityce.pl, zaczęli straszyć śląskimi autonomistami dzieci – a samych zwolenników takiego rozwiązania ustrojowego, wysyłać do Niemiec, albo od razu do piekła. Skąd biorą się te nieporozumienia?

Zacząć należy od samej definicji słowa. Słowo pochodzi z greckiego αὐτονομία, gdzie αὐτο można tłumaczyć jako ‚samo’, zaś νόμος jako ‚władza’, ‚prawo’. Autonomia zatem jest możliwością samowładzy, ustalania własnych praw i rządzenia samym sobą. Jak wygląda to w praktyce? Wystarczy spojrzeć na państwa, gdzie regiony takie prawo posiadają: Gagauzja w Mołdawii, Wyspy Owcze w Danii, wspólnoty w Hiszpanii et caetera. Bardzo często jednak zadawane jest pytanie: „A po co Wam ta cała autonomia?”. Jako zwolennik tejże, spieszę z odpowiedzią.

 • Chcemy naprawdę być u siebie. Dopóki o niemal każdym aspekcie naszego życia będą decydowali zasiadający na stołkach w Warszawie, dopóty decyzje administracyjne i prawne będą wywoływały w nas poczucie obcości. Poseł na Sejm Śląski, Józef Machej, głosił z mównicy: „Urzędnicy przybyli z innych dzielnic w pewnym stopniu nie rozumieją ducha i potrzeb ludności śląskiej i stąd naturalnie powstała animozja do tych urzędników.” A co dopiero mamy powiedzieć dzisiaj, kiedy owi urzędnicy nie tylko stąd nie pochodzą, ale też często nigdy tu nie byli? Przeciętny parlamentarzysta z Wieskiej nie zna – i znać nie może charakteru śląskiej ziemi.
 • Decentralizacja to odpowiedzialność. Kiedy pozwoli się nam na ustanawianie własnych praw, będziemy mogli z dumą powiedzieć: To jest nasz region! Region na miarę naszych możliwości i pragnień. Region, o który musimy się troszczyć i dbać o jego przyszłość, bo to jest nasz moralny obowiązek. Z Państwem Polskim takiej więzi nie czuję. Wszak, jak pisał Józef Chałaciński w 1935r., „Część Górnoślązaków nie czuła się całkowicie ani Polakami, ani Niemcami. Pracowici i dumni Górnoślązacy czuli się równocześnie upośledzeni i szukali należnego Ślązakowi miejsca w Polsce. Ślązak nie chce być w Polsce tym, czym był w Niemczech: niewolnikiem.” – i pragnę zwrócić uwagę czytelników na ostatnie zdanie. Nie chcemy być dłużej poniewierani, pragniemy być sobą i sami kreować swój własny los!
 • Autonomię zniesiono bezprawnie. Według zapisów w Statucie Organicznym Województwa Śląskiego, jakiekolwiek próby ograniczenia uprawnień Sejmu Śląskiego, wymagały jego zgody. Tymczasem od 1926 świta Piłsudskiego non stop wchodziła z butami w funkcjonowanie wojewódzkich organów i naruszała przepisy z 1920r. Spotkało się to zresztą ze słusznym odzewem Komunistycznej Partii Polski, której działacze pisali w broszurze: „Likwidacja śląskiej autonomii stanowi poważny punkt w glajchszaltungowym programie faszyzmu.” Słowa te były niezwykle prorocze – wszak oficjalnie autonomię zawiesili naziści, jednak gwóźdź do trumny Śląska wbili koledzy po poglądach KPP – dekret o likwidacji uprawnień województwa śląskiego 6 maja 1945 podpisał Bolesław Bierut. Zatem dążenie do autonomii Śląska to walka z bezprawiem.

Dlatego wezmę udział w jutrzejszym, szóstym już, Marszu Autonomii. Ruszamy z pl. Wolności w samo południe. Was też nie może tam zabraknąć!

Reklamy
  • RUH AŁTOMONJI WJELKOPOLSKI
  • Lipiec 14th, 2012

  I DLATEGO RZONDAMY AŁTOMONJI WJELKOPOLSKI!!!

  KTO POPJERA?

  • Popieram dążenie Wielkopolan do zwiększenia samorządności, jednak dobrze by było opanować ortografię, zanim wejdzie się w politykę.

 1. Czy wiesz kto rządzi Siemianowicami Śląskimi?
  http://BogatyPrezydent.pl

   • molester pasywny
   • Marzec 10th, 2018

   Odp.: Pewnie Jan Paweł II-gi! 😀 😀 😀

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s