Wyniki plebiscytu z 1921 w Siemianowicach Śląskich


Wyniki plebiscytu w Siemianowicach ŚląskichAbsolutnie nie mam pomysłu na temat wpisu, więc w ramach zapełniacza sprawiającego wrażenie regularność pojawiania się nowych treści wrzucam wyniki plebiscytu na terenach wchodzących dziś w skład Siemianowic Śląskich.

Nazwa Głosów za Polską Głosów za Niemcami PL procentowo DEU procentowo
OBWODY GMINNE
Bańgów 384 90 81% 19%
Bytków 1376 672 67,2% 32,8%
Laurahuta 3081 6160 33,3% 66,7%
Michałkowice 1542 1025 60,1% 39,9%
Przełajka 465 99 82,4% 17,6%
Siemianowice 4232 5441 45,1% 54,9%
OBWODY DWORSKIE
Bytków 298 643 31,7% 68,3%%
Michałkowice 373 164 69,5% 30,5%
Siemianowice 64 55 53,8% 46,2%
Sumarycznie 11 815 14 349 45,2% 54,8%
Reklamy
 1. Ale fajna tabelka; jak się taką wstawia? Ja też chcem, mutro!

  Ci z Larahuty to widać z dziada pradziada zdrajcy, przeniewiercy Ojczyźniani i zakamuflowane opcje niemiaszkowe. Na ich dzieci i dzieci ich dzieci winna zostać rzucona Prezesowa klątwa.

  • A to kolega chyba nie uważał na informatyce 😀 Polecam tę stronę, bardzo pomocna przy edytowaniu stron bądź wpisów z użyciem html-a.
   Laurahuta to dzisiejsze centrum Siemianowic, ale sam widzisz, że w każdym mieście i każdej wsi głosy były wymieszane, lud otwarcie nie zadeklarował się za żadną opcją (no, może poza Kluczborkiem, gdzie 96% dla Niemców).

   • Męski organ rozrodczo-wydalniczy z tym; zajmuję się grafiką, a nie wypisywaniem tabeleq. Miałem to, lecz nie znalazłem w tym upodobania – tworzeniem okienek przedzielonych kreskami i tekstem winny zajmować się aplikacyje visualne, a nie użytkowniki.

    Prawda to, że Ślązaki rozdarte. Mieszkają pomiędzy trzema narodami, mówią lingwą pomieszaną z trzech języków, i jeszcze nie mogą się zdecydować na państwo, w jakim chcą żyć.

    Gdyby im dać autonomię, pewnie by się wystraszyły „utraty polskości”. 😛

  • miszczu
  • Listopad 21st, 2011

  Zawiodłem się na Michałkowicach… hihi 🙂

  • kajek
  • Styczeń 2nd, 2012

  nwn9, chyba na historii też nie uważałeś… w czasie plebiscytów Siemianowice Śl. były częścią Niemiec, więc głosowanie obywateli za Niemcami nie było jakąkolwiek zdradą… Jak może być zdradą opowiadani się za krajem, którego się jest obywatelem, i w którym się mieszka?!?!?!?! Prędzej za zdradę możnaby uznać w tej sytuacji głosowanie za Polską, bo było to opowiadanie się za zupełnie innym państwem…
  W tamtych czasach na Śląsku nic nie było tylko czarne albo tylko białe – żyli tu ludzie, którzy byli Niemcami, byli tacy, którzy mogli mieć mieszane lub polskie pochodzenie, lub może czeskie, ale się czuli Niemcami, a byli i tacy którzy się czuli bardziej Polakami. To były subiektywne odczucia i oceny… Ja bym nie potępiał żadnej ze stron! Bo o co? Tobie bym również radził poczytać najpierw różnorodną literaturę na temat sytuacji ludzi żyjących w tym regionie na początku XX w. zamiast powtarzać slogany ugrupowań prawicowych.

  • Hah, dobrze widzieć, że część komentatorów natychmiast broni prawdy historycznej, ale obawiam się, że w tym przypadku trochę Pan nadgorliwy. Nwn9 jest Ślązakiem i tylko subtelnie ironizował, próbując naśladować ten Bogoojczyźniany ton niektórych „prawicowych” „polityków”.

  • kajek
  • Lipiec 14th, 2012

  No ciężko wyczuć było ironię, jak cały ten blog był w tamtym okresie raczej antyśląski… ale tak z grubsza patrząc zdaje się, że autor zmienił ostatnio stosunek w tej kwestii? 😉 Nawet podpowiada na facebooku, gdzie flagę śląską kupić można ;P no proszę… 🙂

  • Że co proszę? Kiedy to niby blog był anty-śląski? Brałem udział w każdym marszu autonomii, w 2011 napisałem List Otwarty do Polaków z 200 sygnatariuszami i nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek był nastawiony inaczej niż prośląsko.
   A polecanie flagi z SP to też zasługa programu partnerskiego, ale ćśś 😛

  • kajek
  • Lipiec 14th, 2012

  Nie no w sumie, to rzeczywiście źle napisałem. Miałem na myśli nie tyle anty-śląski, co bardziej pro-polski Śląsk, ale w sumie to jednak teraz widzę, że nie miałem racji i tak ;P
  Zmyliły mnie te posty o Marszu Niepodległości ;P
  No to cieszy mnie w takim razie, że nie jest tak, jak myślałem, to w takim razie będę tu częściej zaglądał ;P
  Pozdry

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s